top of page

Професії, пов'язані з вивченням хімії

   Багатьом з нас хімія в школі здається звичайним загальноосвітнім предметом, який ніколи не знадобиться у дорослому житті. Однак представникам безлічі професій знання в області хімії просто необхідні. Які ж існують професії, пов'язані з хімією?

   Той чи інший обсяг хімічних знань потрібен представникам практично всіх технічних професій. Хіміки потрібні в нафтовидобувній, нафтопереробній, військовій, харчовій та безпосередньо хімічній промисловості, виробництві лаків, фарб і пластмас, металургії, машинобудуванні, виробництві косметики, сільському господарстві і багатьох інших сферах. Без знань у галузі хімії не можуть обійтися представники жодної медичної спеціальності.                  Безпосередньо «хімічні» професії - це, хімік-дослідник, хімік-аналітик, інженер-хімік, хімік-технолог. Фахівці подібного профілю потрібні як в дослідних установах, так і безпосередньо на виробництві. Багато що залежить від спеціалізації: хімік може спеціалізуватися в різних вузьких областях, так як неможливо «обійняти неосяжне».

    Хімік-технолог - це більш практична спеціалізація, проте в його діяльності без досліджень також не обійтися. Хіміки-технологи необхідні в багатьох галузях народного господарства, а також у проектних і науково-дослідних організаціях. Кожен день ми стикаємося з продукцією, виробництво якої було б неможливо без хіміків - технологів: це і паливо, і побутова хімія, і фарби, і багато іншого.

Також фахівці в галузі хімії особливо затребувані в сфері енергетики. Оскільки багато джерел енергії забруднюють навколишнє середовище, все більше стає потреба в професійних екологах, а екологу без хімії також не обійтися.

Перспективними сферами для хіміка є також фармацевтика і виробництво косметики (є навіть така галузь хімії, як косметична хімія). Всі ліки і косметичні засоби, які є у продажу, створювалися хіміками. Хіміки потрібні в криміналістичних лабораторіях (і не тільки в криміналістичних), сфері будівництва (створення і тестування нових композитних будматеріалів) і навіть у сфері нанотехнологій.

Багато професій, пов'язаних з хімією, знаходяться на стику декількох дисциплін. Наприклад, біохімія знаходиться на стику хімії та біології і вивчає хімічний склад живих клітин і організмів, а також хімічні процеси, які лежать в основі їх життєдіяльності. Існує навіть така наука, як космохімія (хімічна космологія). Вона знаходиться на перетині хімії, астрономії та астрофізики і вивчає хімічний склад космічних тіл, закони поширеності та розподілу хімічних елементів у Всесвіті і багато іншого. Одним з її розділів є астрохімія (молекулярна астрофізика).

Тож, як бачимо, хімія важлива практично у всіх сферах діяльності. Бажаємо вдалого вибору професії!

 

Хімік-дослідник

        Вирішивши присвятити себе дослідницькій діяльності, важливо розуміти, що це робота на перспективу. Для досягнення практичних результатів можуть знадобитися роки напруженої і систематичної праці. Тому займатися дослідженнями зазвичай воліють ті, хто дійсно відданий своїй справі.

Хімік-аналітик
Хімік-аналітик

Хімік- аналітик проводить якісний і кількісний аналіз речовин.

  • Якісний аналіз — встановлює з яких хімічних елементів (або іонів) складається досліджувана речовина.

  • Кількісний аналіз — встановлює кількісний вміст елементів, йонів чи хімічних сполук, які входять до складу досліджуваних речовин, сумішей, матеріалів.

   Класифікація різних видів аналізу може базуватись також на природі часток, які визначаються. У таких випадках говорять про ізотопнийелементний (атомно-іонний), функціональний (структурно-груповий), молекулярний або фазовий аналіз.

Хімік-технолог

           Хімік-технолог розробляє нові й удосконалює діючі технологічні правила виробництва продукції. Результатом діяльності технолога є економічний і технічно доступний проект одержання в промислових масштабах необхідного продукту, предмета чи виду енергії. У проекті розраховується витрата сировини, матеріалів і енергії, враховується якість і кількість відходів, а також спосіб їхньої утилізації. Крім цього технолог може здійснювати контроль зразків сировини, матеріалів, напівфабрикатів і готової продукції на виробництві. Рівень спілкування по інтенсивності середній.
       Домінуючі інтереси - хімія, математика, техніка; супутні інтереси - фізика, біологія, легка промисловість.
        Професійна спрямованість - на роботу зі знаковими системами, числами, формулами.
Необхідні якості: технічні здібності, організованість. Перешкоджати успішній роботі буде такий недолік, як неуважність.
Родинні професії: інженерхімік-лаборант.
Кар'єрні перспективи пов'язані з керівництвом підрозділом на конкретному підприємстві.
Рівень попиту на даних фахівців залежить від розвитку промислового виробництва в конкретних галузях. Хімік-технолог задіяний на хімічних, фармацевтичних, харчових і інших підприємствах.
Вибір навчального закладу залежить від того, у якій області промисловості ви хочете придбати професію хіміка-технолога. 

Провізор

       Провізор (лат. provisor - той що заздалегідь піклується, заготовлюючий) — фахівець із повною вищою фармацевтичною освітою. Звання провізора, як правило, дає право на самостійну фармацевтичну роботу і на управління аптекою. Провізор володіє системними та змістовними знаннями з хімії, аптечної технології ліків, організації та економіки фармації, фармакології та фармакотерапії, фармакоекономіки, менеджменту і маркетингу тощо.

   Провізор аптеки та її структурних підрозділів забезпечує населення та лікувально-профілактичні заклади лікарськими засобами та іншими товарами медичного призначення. Забезпечує належну фармацевтичну опіку хворих при відпуску безрецептурних лікарських препаратів. Виготовляє та контролює якість лікарських засобів та напівфабрикатів. Веде облік господарських операцій та звітність. Проводить інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей. Дотримується принципів медичної деонтології. Керує роботою середнього фармацевтичного персоналу.

Перукар

     Сучасний перукар - це не просто людина, що вміє стригти і фарбувати волосся. Він повинен бути чарівником, що створює своїм клієнтам унікальні образи. У перукарському справі є кілька основних напрямків: чоловічий майстер; жіночий майстер; колорист; фахівець з плетіння косичок; універсал; перукар-стиліст.

    Вище всього цінується перукар-універсал. Такий майстер володіє технологією стрижки чоловіків, жінок і дітей, вміє завивати, укладати і фарбувати, знає, як правильно підбирати засоби по догляду за шевелюрою, розбирається в тонкощах впливу на волосся різних масок, шампунів і кондиціонерів. Саме таких майстрів широкого профілю із задоволенням беруть на роботу в перукарні та салони краси.

       Майстерність - це ще не все, що потрібно від людини, якій подобається професія "перукар". Опис цієї діяльності включає в себе також і необхідність володіти навичками спілкування, для чого потрібно бути непоганим психологом і вміти підтримувати бесіди на різні теми. Але й тут не варто зупинятися. Перукар повинен ніколи не забувати, що головна його обов'язок - робити людей гарними. Його робота вимагає індивідуального підходу до кожного клієнта. Для того щоб стати справжнім професіоналом, перукаря потрібно любити свою працю і ставитися до нього як до творчого процесу.

Еколог

            Екологи - це фахівці, які намагаються пояснити, чому висихають річки, гине риба або влітку випадає сніг. Вони вивчають стан води, землі, повітря, вплив промислових відходів на рослин, тварин і людей. Якщо вміст шкідливих речовин вищий від критичного рівня, екологи виявляють причину і надають прогноз розвитку ситуації. Вони з'ясовують чинники природних катаклізмів, шукають шляхи їх найменшого впливу на людей і природу.

       Учні мого 9-В класу (випуск 2010 року) стали студентами таких навчальних закладів:
1) Харківський медичний коледж - 3 учениці;
2) Харківський коледж будівництва, архітектури і дизайну - 
1 учень;
3) Харківський коледж при фармацевтичній академії - 1 учениця;
4) Професійно-технічні училища - 7 учнів;
5) Продовжили навчання в 10 класі школи - 12 учнів.
 
 
      Учні мого 9-Б класу (випуск 2016 року) стали студентами таких технікумів і професійно-технічних училищ:
1) Житлово-комунальний коледж Харківського національного університету міського господарства - 2 учениці;
2) Харківський професійний ліцей залізничного транспорту -
1 учень;
3) Харківський автомобільно-дорожній технікум - 1 учениця;
4) Харківський радіотехнічний технікум - 2 учні;
5) Харківський коледж будівництва, архітектури і дизайну
- 1 учениця;
6) Професійно-технічне училище №1 - 1 учениця;
7) Продовжили навчання в 10 класі школи - 8 учнів.
bottom of page