top of page

             На цій сторінці учні 8-9 класів можуть ознайомитися із основними положеннями міжнародного дослідження PISA, метою його проведення та прикладами завдань із природничих дисциплін. 

PISA (Program for International Student Assessment) Програма міжнародного оцінювання учнів.

           Програму було започатковано в 1997 році Організацією з економічного співробітництва та розвитку (OECР). 2018 року Україна вперше брала участь у Програмі міжнародного оцінювання учнів PISA, що проводиться під егідою Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР). 

           Дослідження проводиться раз на три роки й спрямоване на оцінювання систем освіти в різних країнах світу на підставі тестування 15-річних учнів. Україна долучається до більш ніж 80-ти країн, що беруть участь у PISA – 2018. В основному етапі дослідженння PISA-2018 від України  ьрали участь близько 6500 учнів/студентів.

          Метою програми є визначення тенденцій у результатах освітніх програм різних країн; чинників, що впливають на рівень навчальних досягнень учнів у світі.

              Дослідження за програмою PISA має визначити, наскільки учень зможе використовувати знання і уміння, отримані в школі, за можливих життєвих труднощів і викликів, протистояти яким ці знання й уміння зможуть допомогти. Отже, PISA має на меті визначити, наскільки в учнів розвинена здатність:

– до читання, розуміння й інтерпретації різноманітних текстів, з якими вони матимуть справу в повсякденному житті;
– до використання знань і умінь з математики у подоланні різноманітних життєвих викликів і проблем, пов’язаних із математикою;
– до використання знань і умінь з природничих наук для розв’язання різноманітних життєвих проблем, пов’язаних із певними науковими ситуаціями.
          Варто зазначити, що дослідження зосереджується не на знанні програмного матеріалу, а на усвідомленні загальних принципів та ідей наукової теорії, здатності до використання отриманих у школі знань і умінь у реальних життєвих ситуаціях.

Чому PISA – унікальне дослідження?

         PISA – програма всесвітнього масштабу. На сьогодні понад 70 країн  беруть участь в обстеженні.

Програма проводиться кожні три роки, щоб можна було відстежити  прогрес у досягненні навчальних результатів.

        PISA є єдиним міжнародним обстеженням освіти для оцінки знань і умінь 15-річних підлітків тому, що цей вік є, близьким до віку завершення обов’язкового циклу навчання в школі.

        PISA унікальна з огляду на те, як досліджуються питання про «навчальні досягнення». У програмі передбачається вивчення сформованості учнівських компетентностей, дослідження не зосереджується на програмовому матеріалі.

        PISA аналізує сформованість здатності учнів застосовувати знання й уміння в ключових предметних областях, а також аналізувати, міркувати.

       У програмі також передбачається вивчення мотивів навчання.

       Звіти програми дозволяють приймати політичні рішення в галузі освіти, вивчати досвід передових шкіл, визначати те, наскільки школи здатні підготувати підлітків до життя в суспільстві.

 

Що таке цикл PISA? Які галузі були провідними в різних циклах PISA й коли?

          Циклом PISA називають трирічний період між основними етапами дослідження. Кожний цикл містить указівку на рік, коли проходить основний етап. Уже відбулося шість циклів дослідження, а саме: PISA-2000, 2003, 2006, 2009, 2012 і 2015.

        Усі три галузі PISA (читання, математика, природничо-наукові дисципліни) досліджують у кожному циклі, однак для провідної галузі циклу розробляють нові завдання, а до анкет уключають питання, що стосуються відповідної провідної галузі.

        У циклах 2000, 2009 років повідною галуззю було читання. У поточному циклі 2018 року воно також є провідною галуззю.

        У циклах 2003, 2012 років  провідною галуззю була математика.

        У циклах 2006, 2015 років провідною галуззю були природничо-математичні дисципліни.

        Учасники тестування позначають свої відповіді в тестових зошитах. На початку зошита є чітка інструкція стосовно того, як виконувати завдання й де позначати відповіді. У свою чергу надалі до кожного тестового завдання є більш конкретні вказівки. Учасникам тестування пропонуватимуться завдання з вибором однієї правильної відповіді, а також завдання з наданням короткої або розгорнутої відповіді.

        Учасники не отримують тестові бали, натомість їхні тестові бали шкалюються і розміщуються на шкалі 200 – 800 із середнім відхиленням 500 і середньоквадратичним – 100.

       Учасники з більшості країн набирають певну кількість балів в інтервалі від 400 до 600.

       Результати шкалюються за допомогою модифікованого варіанта моделі Раша (теорія IRT).       

       Результати тестування та анкетувань окремих учасників є конфіденційними. Вони подаються лише в узагальненому вигляді.

      У дослідженні пропонують анкету для учнів/студентів, а також анкету для закладів освіти, які заповнює керівник закладу, де відбувається тестування. Анкетування учнів проводять протягом 35 хвилин. На виконання тестів пропонується одна сесія 60 хвилин або дві сесії протягом 120 хвилин. При собі учень повинен мати канцелярське приладдя (ручка, олівець, гумка), звичайний калькулятор і питну воду (за потреби).

 

Приклади завдань дослідження PISA із природничих дисциплін

Edited Image 2016-02-08 15-46-54
  • Facebook Clean Grey
  • Twitter Clean Grey
  • LinkedIn Clean Grey

Комунальний заклад "Харківський ліцей №155 Харківської міської ради"

© 2016 Ірина Герасименко. Сайт создан на Wix.com

bottom of page